• Práca špeciálneho pedagóga

Školský špeciálny pedagóg: Mgr. Žofia Bániková a Mgr. Petronela Pílková

Od februára 2022 pracujem na ZŠ Ružová dolina 29 ako školský špeciálny pedagóg. Na škole vykonávam odborné činnosti v rámci špeciálnopedagogickej diagnostiky, individuálnej a skupinovej terapie, výchovno-vzdelávacej činnosti v ZŠ počas vyučovania i mimo vyučovania deťom, žiakom, ktorí majú pre svoje komunikačné, mentálne, senzorické, somatické alebo sociálne danosti špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby. Poskytujem pravidelnú odbornú pomoc najmä deťom a žiakom v školskej integrácii a taktiež poskytujem špeciálnopedagogické poradenstvo a konzultácie ich zákonným zástupcom, a pedagogickým zamestnancom školy

Špeciálnopedagogická činnosť na škole je zameraná na niekoľko oblastí:

Práca so žiakmi:

•  Venujem sa individuálnym špeciálno-pedagogickým cvičeniam s individuálne začlenenými žiakmi, zameranými na problematickú oblasť dieťaťa, s cieľom zmierniť negatívny dopad vývinových porúch učenia a pomôcť žiakovi zlepšiť výsledky vo výchovnom - vzdelávacom procese. U každého žiaka sú prispôsobené výsledkom psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky.To znamená, že  sú zamerané na tie oblasti, v ktorých majú títo žiaci deficity, napr. technika čítania, čítanie s porozumením, rozvoj zrakového a sluchového vnímania, rozvíjanie slovnej zásoby, rozvoj pravoľavej a priestorovej orientácie, rozvoj grafomotoriky, jemnej motoriky, rozvíjanie matematických schopností, a pod.Tieto hodiny možno využiť tiež na objasnenie obsahu edukácie, ktorý sa pri aplikácii bežných pedagogických metód zo strany vyučujúceho dieťaťu nepodarilo pochopiť.
        • Školský špeciálny pedagóg taktiež pracuje s deťmi na základe aktuálnej potreby – hlavne pri písaní testov písomných prác a diktátov.
        • Na individuálnych hodinách sú používané rôzne pomôcky, odborná literatúra, pracovné listy (RAABE),  pracovné listy upravené podľa potreby žiaka, počítačové programy, didaktické hry, puzzle, skladačky, čitateľské tabuľky, atď.
        • Chodím na cielené pozorovania žiakov s problémami v učení a v správaní počas vyučovania.
        • Zabezpečujem špeciálno-pedagogický servis individuálne začleneným žiakom.

Spolupráca s učiteľmi

• S vyučujúcimi konzultujem a hľadám vhodné spôsoby ako pracovať so žiakom so ŠVVP, robíme rozbory jeho prác a aktivity v učebnom procese.
        • Spolupracujem s triednymi učiteľmi a ostatnými vyučujúcimi pri tvorbe individuálneho vzdelávacieho programu pre každého individuálne začleneného žiaka.
        • Riešim novovzniknuté problémy žiakov vo vzdelávaní.
        • Spolupracujem s výchovným poradcom.

Spolupráca s výchovným poradcom

• Spolupráca s výchovným poradcom je zameraná hlavne na absolvovanie celoštátneho testovania žiakov piateho a deviateho ročníka, ktorí majú špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby a na umiestnenie deviatakov na primeraný typ strednej školy.

Spolupráca s rodičmi

• Podávam individuálne konzultácie, rady a informácie rodičom individuálne začleneného dieťaťa.
        • Individuálne konzultácie a poradenstvo rodičom ostatných žiakov, u ktorých sa objavili problémy.
        • Spolupráca s rodičmi detí s vývinovými poruchami učenia pri tvorbe individuálneho vzdelávacieho programu.

Priestory a pomôcky

• Školský špeciálny pedagóg pracuje s deťmi individuálne, alebo v malých skupinách vo svojom kabinete, hlavne so žiakmi 1. stupňa, pretože žiakom 2. stupňa, (hlavne žiakom s vývinovými poruchami učenia) pomáha už len cielené doučovanie, lebo u detí po dosiahnutí 13. roku reedukačné cvičenia už nenavodia požadované pozitívne zmeny - proces vnímania je dokončený.
        • Môj kabinet je vybavený kompenzačnými a reedukačnými pomôckami – pomôcky na koncentráciu pozornosti, reedukáciu vývinových porúch učenia,  rozvíjanie priestorovej a pravo-ľavej orientácie, seriality, motoriky, slovnej zásoby, rozvoj matematických schopností...

Asistent učiteľa

• Individuálne začlenení žiaci pracujú aj s asistentami učiteľa. V súčasnosti máme jedného asistenta učiteľa. Asistent učiteľa sa venuje žiakovi priamo v triede na vyučovaní, individuálne, alebo po skupinách.

Spolupráca so špecializovanými zariadeniami

• Podľa potreby spolupracujem s poradenskými inštitúciami, predovšetkým s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPP ) Nevädzová 7 a s Centrom špeciálnopedagogického poradenstva na Nevädzovej 3 a školskými špeciálnymi pedagógmi ZŠ v rámci Bratislavy.

PRACOVNÁ DOBA

Mgr. Žofia Bániková, Mgr. Petronela Reháková školský špeciálny pedagóg